Elektronová mikroskopie
Elektronová mikroskopie je metoda, která umožňuje pozorovat a analyzovat obrazy různých živých i neživých vzorků s velmi vysokým rozlišením. Poskytuje nejenom obrázek povrchu (morfologii) ale i základní informaci o složení (fázový kontrast). Lze pořídit snímky s malým zvětšením a velkou hloubkou ostrosti, ale i snímky se zvětšením 0,5Mx. Pro kvalitní snímek je potřeba dobře připravit vzorek, a proto disponujeme řadou zařízení k jeho přípravě. V neposlední řadě špičková fotografie není jenom „zmáčknutí tlačítka“, ale vyžaduje špičkového fotografa s teoretickými znalostmi a zkušenostmi.
Elektronové mikroskopy
- rastrovací elektronový mikroskop Hitachi S 4700 - technika sekundárních elektronů (SE), zpět odražených elektronů (BSE)
- skenovací elektronový mikroskop Lyra3 - technika sekundárních elektronů (SE, In-beam SE), zpět odražených elektronů (LV-BSE), katodové luminiscence (CL), fokusovaného iontového svazku (FIB), Ramanové konfokální spektroskopie (RS), rentgenové mikroanalýzy (EPMA, SEM-EDS), spektroskopie sekundárních iontů (SIMS-TOF) a elektronové difrakce zpětně odražených elektronů (EBSD)
Vybavení pro přípravu a uložení vzorků
- ultrazvukový dispergátor Sonoplus HD3100
- naprašovačka uhlíku Emitech K450X
- napařovačka Bal-tec High Vacuum Sputter Coater SCD 500
- iontová pila Leica EM TIC3X
- vakuová sušárna
- vlhkostní komora Memmert HCP105