Anorganické nekovové materiály 2025
Vážené kolegyně a vážení kolegové,
ve dnech 5. a 6. února 2025 se bude konat jubilejní 30. ročník odborného semináře doktorandů.
Abstrakty posílejte do 10.1.2025 na email simonovb@vscht.cz .
Více informací naleznete zde.
Vážení příznivci Ústavu skla a keramiky, dovolujeme si Vás pozvat na Studentskou vědeckou konferenci, která proběhne dne 28.11.2024 (9-13). Na chodbě našeho ústavu budou studenti prezentovat výsledky své dosavadní práce ve formě posterů.
K dispozici je již předběžná verze sborníku anotací studentských prací na stránkách soutěže zde.
Budeme se těšit na viděnou
Ing. Petra Šimonová zastupuje VŠCHT Praha na mezinárodním fóru Americké keramické společnosti
Ing. Petra Šimonová, studentka 4. ročníku doktorského studia na Ústavu skla a keramiky VŠCHT Praha, byla vybrána jako zástupkyně naší univerzity v PCSA (President's Council of Student Advisors) Americké keramické společnosti. V rámci této role měla příležitost zúčastnit se výroční schůze této komise, která se konala ve dnech 4.–6. října 2024 v Pittsburghu, USA.
Následně se zúčastnila mezinárodní konference MS&T24, kde prezentovala výsledky své disertační práce. Za svůj výzkum byla oceněna prestižní cenou GEMS (Graduate Excellence in Materials Science Award).
Tato příležitost pomůže zvýšit povědomí o naší univerzitě v mezinárodním měřítku.
Ve dnech 7. a 8. února 2024 proběhl již 29. ročník odborného semináře doktorandů Anorganické nekovové materiály, který tradičně organizujeme.
Konference se účastnilo mnoho studentů doktorského studia z VŠCHT i jiných českých a slovenských univerzit. Z celkem 20 příspěvků vybrala odborná komise pět, které byly oceněny.
- 1. místo - Ing. Petra Šimonová (VŠCHT Praha) - Microwave sintered SnO2-ZnO based ceramics
- 2. místo - Ing. Jan Zich (Univerzita Pardubice) - Synthesis traps of polycrystalline Bi2O2Se
- 3. místo - Naser Hosseini MSc. (Slovenská akadémia vied) - Joining of SiC-based Ceramics to Themselves for Extreme Environments Applications
- 4. místo - Ing. Kateřina Křehlíková (VŠCHT Praha) - Ternary cesium lithium iodide crystals grown by vertical Bridgman method for scintillation applications
- 5. místo - Guido de la Torre, MSc. (Slovenská akadémia vied) - Heated and plasma treated silicon nitride with different sintering additives for biomedical
application
Spolu s nimi získala Ing. Klára Pulcová (VŠCHT Praha) cenu Silikátové společnosti ČR za svůj příspěvek Shrinkage and expansion of hydraulic binder from Metakaolin, CaSO4 AII and Ca(OH)2
Fotografie z konference společně se sborníkem abstraktů naleznete ZDE.
Vyšla nová publikace o historickém skle s názvem Regional Glass Production and Imports in Central Europe in the 13th–18th Centuries, Part II: Chrudim, na které se významným dílem podíleli i naši kolegové.
Středověká archeologie objevila velké soubory středověkého skla, které změnily hodnocení úlohy této komodity ve středověké domácnosti. Vyhodnoceny byly nálezy ze sedmi parcel historického jádra Chrudimi ze 13. - 17. století. Dokládají, že vyspělé způsoby stolování byly v měšťanských domácnostech běžné. Původně domácí sklo bylo od 16. století doplňováno luxusními předměty odjinud. Obraz každodenního života dokresluje svědectví kuchyňské a stolní keramiky, kamnových kachlů a kovového inventáře, stejně jako o proměny měšťanských domů a dvorů za nimi. Spolu s prvním svazkem srovnává soudobou situaci v Brně a Wroclawi. Publikované sklo je dosud největším detailně zveřejněným souborem a dokresluje význam Chrudimi ve středověku.
Knihu lze zakoupit na https://eshop.upce.cz/publikace/9007820/regional-glass-production-and-imports-in-central-europe-in-the-13th--18th-centuries-part-ii-chrudim
Loňský rok 2022 byl Mezinárodním rokem skla. K této příležitosti vzniklo video, které shrnuje nejdůležitější aktivity, které se za tento rok udály.
Dne 23.11. proběhla na Ústavu skla a keramiky Studentská vědecká konference, které se účastnilo 27 studentů v celkem 4 sekcích. Gratulujeme vítězům a oceněným a děkujeme všem za další úspěšný ročník.
Podrobnosti (poster, sborník, fotogalerie) zde.
Pro poster v originální velikosti klikněte zde.
Milé studentky a studenti na Ústavu skla a keramiky,
rádi bychom vás upozornili na možnost získání stipendia pro tento akademický rok:
https://sil.vscht.cz/studium/stipendia
PRECIOSA
Jsme předním světovým dodavatelem strojně broušených komponent z českého křišťálu té nejvyšší kvality.
Máme vlastní výzkum a vývoj. Prodáváme do celého světa.
SPECIALISTA VE VÝVOJI A VÝZKUMU – CHEMIK
LIBEREC
Do týmu specialistů hledáme kolegu / kolegyni s VŠ chemickým vzděláním.
Čeká vás spousta zajímavé práce a sehraný tým.
Na čem u nás budete pracovat?
* Vývoj materiálů pro broušení a leštění skla (aplikovaný výzkum a vývoj)
U nás najdete:
* Kvalitní program zaškolení
PRO VÍCE INFORMACÍ VOLEJTE NEBO PIŠTE: Jana Šťastná, HR specialista, M: 739 520 090, nebo pište: jana.stastna@preciosa.com
preciosa.jobs.cz
preciosa.com
Ve dnech 2. až 7. července 2023 se konal již 14. ročník letní školy v Montpellier pořádaný společností ICG. Této události se zúčastnili i dva naši doktorandi, Ing. Karolína Opavová a Ing. Tomáš Pipota. V rámci tohoto týdenního kurzu se zúčastnili přednášek významných odborníků sklářské vědy a zároveň pracovali na projektu diskutujícím současná témata a výzvy, kterým sklo jako materiál čelí. Přivezli si mnoho nových poznatků z oblasti vlastností a analýz skla, ale také mnoho zážitků a nových kontaktů.
Pokud si chcete prohlédnout fotky, otevřete si plnou velikost posteru zde.
Jako každý rok, byla i letos udílena stipendia Nadace Preciosa posluchačům magisterského a doktorského studia. Oceněno bylo celkem 12 posluchačů VŠCHT Praha. Dekrety předala v prostorách Uhelny paní ředitelka Mgr. Jana Havlíčková, LL.M. z Preciosa a.s. a Nadace Preciosa.
Děkujeme za dlouholetou podporu studentům materiálově orientovaných programů a oborů.
Cenu rektora za mimořádnou samostatnou tvůrčí aktivitu obdržela studentka doktorského studia z Ústavu skla a keramiky Ing. Soňa Hříbalová. Gratulujeme, děkujeme a přejeme hodně dalších úspěchů do budoucna!
Ing. Soňa Hříbalová je studentkou doktorského studia na Ústavu skla a keramiky a ve skupině prof. Williho Pabsta se zabývá rozptylem světla v transparentní keramice a piezoelektrickou keramikou. Vede tým Elektronického rozcestníku doktoranda, působí v Etické komisi VŠCHT Praha a přes dva roky byla členkou Akademického senátu FCHT. Má za sebou dvě stáže v Itálii a v současné době je v rámci Fulbright-Masarykova stipendia na Penn State, USA, kde se zabývá spolehlivostí a stárnutím ferroelektrických tenkých vrstev. Na mezinárodní půdě rozvíjí spolupráci mezi mladými vědci v rámci Young Ceramists Network.
https://www.vscht.cz/veda-a-vyzkum/ceny-a-souteze/ceny-udelene/ceny-rektora/2023
https://www.vscht.cz/veda-a-vyzkum/ceny-a-souteze/ceny-udelene/ceny-rektora/2022
VědaFest je největší venkovní populárně naučná akce v ČR, a je společným projektem vysokých škol, akademických pracovišť a volnočasových institucí již od roku 2011.
Na Vědafestu 2023 se v rámci materiálově orientovaného stánku VŠCHT Praha podíleli i doktorandi Ústavu skla a keramiky. Návštěvníci festivalu tak mohli nahlédnout ke kořenům vědy o skle, keramice a stavebních hmotách, ocenit stabilní kmen sklářského, keramického a stavebního průmyslu a obdivovat košatou korunu výrobků z uvedených materiálů pro tradiční i netradiční aplikace, třeba v medicíně, farmaceutickém, automobilovém, elektrotechnickém, telekomunikačním, počítačovém či optickém průmyslu nebo při zužitkování dřívějších odpadů, které lze nyní využít jako druhotné suroviny.
Poster v původní velikosti naleznete zde.
V rámci 14. ročníku mezinárodní konference Preparation of Ceramic Materials, která se tradičně koná pod záštitou Technické univerzity v Košicích v Herľanech na Slovensku, se naší dvojici doktorandek podařilo získat 1. místo v posterové sekci.
Ing. Karolína Opavová a Ing. Karolína Pánová prezentovaly poster na téma "The influence of the in vitro test arrangement on results of bioactivity of Bioglass®".
Dne 21.4. 2023 v 11:00 proběhne v Uhelně křest nové knihy vydané Vydavatelstvím VŠCHT Praha:
Příběh keramiky hradčanských paláců.
Historie, analýzy, katalog keramických nálezů.
Při křtu bude možné získat knihu.
Obsah knihy je k nahlédnutí zde, anotace u vydavatele zde.
Publikace byla financována projektem NAKI II MK ČR Technologie ošetření a identifikace degradačních procesů keramických nálezů z hradčanských paláců-Metody restaurování a konzervování pórovité i slinuté keramiky a porcelánu.
Příběh keramiky hradčanských paláců je dílem autorského týmu vedeného Alexandrou Kloužkovou.
Publikace vznikla jako výsledek mezioborové spolupráce odborníků z VŠCHT Praha, Archeologického ústavu AV ČR, Praha v. v. i., Národní galerie v Praze a dalších specialistů z oblasti geologie a historie berounských a pražských surovinových lokalit.
Výzkum byl zaměřen na archeologické nálezy vyzdvižené ze sklepů a jímek paláců na Hradčanském náměstí, z pod dlažby místních uliček, včetně vybraných artefaktů z Pražského hradu. Byl zaostřen na období renesance, ale svou šíří obsáhl téměř 7 tisíc let od neolitu reprezentovaném vypíchanou keramikou až po novověk zastoupený tyrkysovou nádobou z Lumbeho zahrady.
Kniha je tematicky rozdělena do několika částí. Úvodní popisuje jednotlivé paláce a archeologické výzkumy, které jsou s nimi spojeny. Definuje typ nálezu-keramického odpadu, jakým způsobem vznikal a kde byl ukládán, zda se jednalo o jímku, navážku nebo smetiště. Sděluje, do jaké míry, umožnily keramické nálezy datování odkrytých vrstev. Uvádí představitele nálezů jednotlivých období ve vazbě na místa, z kterých byly vyzdviženy. Následuje náhled do keramické výroby včetně používaných surovin a procesů vedoucích k získání požadovaných výrobků. Jsou zde uvedena různá poškození archeologické keramiky a možnosti identifikace zdrojů její degradace. Hlavní záměr projektu obsahují pasáže v druhé části, kde jsou uvedeny jednotlivé nálezy společně s charakterizací střepových hmot a povrchových úprav včetně identifikovaných poškození. Nejpočetnější skupinu zastupuje běžné užitné nádobí zahrnující kuchyňskou a stolní keramiku, fajánsové importy, berounské zboží, kachle, cihlářské výrobky a kameninu s porcelánem. Přirozeným vyústěním práce s archeologickými nálezy je jejich následné ošetření provedené v souladu se současnými etickými požadavky na konzervátorsko-restaurátorské zásahy. Ty jsou prezentovány na příkladu nejvíce ceněného nálezu ze Schwarzenberského paláce glazovaných velkoformátových reliéfních kachlů. Při volbě pracovních postupů a pomocných materiálů byl respektován typ a stav střepové hmoty i dekorů. Pro uchování restaurované keramiky byly navrženy podmínky uložení jak pro účely dlouhodobého umístění v depozitářích, tak pro výstavnictví. Ošetřené exponáty jsou tak připraveny pro výstavní účely, nejlépe do prostor některého z paláců, z kterých byly před svou úpravou vyzdviženy a kde začal Příběh keramiky hradčanských paláců.
Vážené kolegyně a vážení kolegové,
ve dnech 8. a 9. února 2023 se konal 28. odborný seminář doktorandů
Anorganické nekovové materiály 2023
Více informací naleznete zde.
Sborník ke stažení zde.
Rozmýšlíte, kde vypracovat bakalářskou, či diplomovou práci?
Kontakty a přehled výzkumu na stránkách jednotlivých skupin:
Národní galerie Praha ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky, za podpory Ministerstva kultury České republiky uvádí od 8. listopadu výstavu Sochy z hlíny: Terakoty italských mistrů 15.–19. století ze sbírek Národní galerie Praha.
Více informací k výstavě na stránkách Národní galerie Praha.
Foto: Andrea della Robbia – dílna, Archanděl Michael, Národní galerie Praha
Výstava je výstupem projektu NAKI II, DG18P02OVV028 řešeného na Ústavu skla a keramiky v rámci programu Národní kulturní identity.
K této výstavě vyšla odborná publikace Sochy z hlíny.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Ústav skla a keramiky
Archeologický ústav AV ČR Praha, v. v. i.
Národní galerie Praha
Dne 9. 11. 2022 proběhl v Uhelně workshop „Restaurování archeologických keramických nálezů“ ve spolupráci Ústavu skla a keramiky, VSČHT Praha s Archeologickým ústavem AV ČR Praha, v. v. i. a Národní galerií Praha.
Odborný workshop byl pořádán v rámci projektu „Technologie ošetření a identifikace degradačních procesů keramických nálezů z hradčanských paláců - Metody restaurování a konzervování pórovité i slinuté keramiky a porcelánu“, DG18P02OVV028 z programu NAKI II Ministerstva kultury České republiky.
Další informace a fotogalerie zde.
Dne 24. 11. 2022 proběhla na Ústavu skla a keramiky Studentská vědecká konference.
Sborníky a fotogalerie z minulých ročníků k dispozici zde.
V úterý 15. 11. 2022 proběhne slavnostní předávání cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro.
Na cenu v kategorii Prezentace a Popularizace byl nominován i projekt stavby gotické sklářské pece v Havlíčkově Brodě, na kterém jsme se částečně podíleli i my. O projektu si můžete přečíst více na tomto odkazu, více informací o cenách naleznete zde.
Přímý přenos lze sledovat na ČT Art od 20:15, záznam bude později k dispozici v online archivu ČT.
Ústav skla a keramiky nabízí možnost exkurzí pro studenty bakalářských i magisterských studijních programů, kteří mají zájem o možnost u nás řešit svou závěrečnou práci.
Hromadná exkurze pro studenty 2. ročníků bakalářských studijních programů proběhne 24. listopadu 2022, čas bude upřesněn.
Na exkurzi se prosím přihlaste na emailovou adresu uvedenou níže.
Pokud by vám termín nevyhovoval, je zde samozřejmě možnost individuálních exkurzí a konzultací.
Při zájmu o exkurzi, konzultaci či s dotazy na jakékoliv jména kontaktujte Ing. Karolínu Pánovou na emailu panovaka@vscht.cz
V Praze 19. října 2022
Vážené studentky, vážení studenti,
rád bych Vás informoval o možnosti získání stipendií Ústavu skla a keramiky z darů, poskytnutých Českou sklářskou společností a průmyslovými partnery. Jedná se hlavně o stipendia určená pro studenty, kteří si nyní vybírají témata a rozhodli se vypracovat svoji bakalářskou práci na Ústavu skla a keramiky (ústav 107) nebo v Laboratoři anorganických materiálů (pracoviště 141). Stipendia jsou zaměřena především na programy Chemie a technologie materiálů a Chemie biomateriálů pro medicínské využití, podporu mohou ovšem získat i studenti dalších programů (např. Syntéza a výroba léčiv, Technologie konzervování-restaurování objektů kulturního dědictví…).
Pokud si nyní vyberete téma z našich pracovišť, můžete podat přihlášky do konkursu na zmíněná stipendia na sekretariát ústavu (m.č. 09, budova A přízemí vpravo od hlavního vchodu) do konce září 2023. Stipendia ve výši 2500,- až 5000,- Kč budou vyplacena vybraným posluchačům jednorázově, po splnění podmínek pro zápis do zimního semestru 3. ročníku.
Ti z Vás, kteří mají zájem o práci v laboratoři již během druhého či dokonce prvního ročníku jako studentské vědecké síly (SVS) mohou rovněž získat stipendium, které se vyplácí vždy na konci příslušného semestru podle objemu práce.
Žádost o stipendium musí obsahovat:
- jméno uchazeče
- adresu trvalého bydliště
- studijní program a specializaci, ročník
- téma vybrané bc. práce resp. práce v rámci SVS
- v případě práce SVS potvrzení vedoucího práce
Pokud budete mít dotazy ke stipendiím či možným tématům práce, rád Vám je zodpovím. Najdete mne v budově A, m.č. 09, tel. 220 444 022 či 737340102.
Těším se na shledanou na Ústavu skla a keramiky,
prof. Ing. Aleš Helebrant, CSc. v.r.
vedoucí ústavu
Dne 12.09. proběhla na našem ústavu exkurze žáků z Fakultní základní školy profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK. Žáci (a snad také naši budoucí studenti) si prohlédli velkou posluchárnu a laboratoře a získali praktické dovednosti jako gravírování skla či přípravu sádrových odlitků.
Poster v plné velikosti zde.