idvazba: 42015
šablona: stranka_novinky
čas: 27.5.2022 05:40:31
verze: 5054
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Vážené kolegyně a vážení kolegové,
srdečně Vás zveme na 27. odborný seminář doktorandů
Anorganické nekovové materiály 2022
Kdy: 9. a 10. února 2022 (středa, čtvrtek)
Kde: online prostřednictvím MS TEAMS (ZDE SE PŘIPOJÍTE).
V případě problémů s připojením pište na kocija@vscht.cz.
Seminář je pro všechny účastníky zdarma.
PROGRAM SEMINÁŘE
Prezentace:
Jednacím jazykem semináře bude angličtina, čeština a slovenština. Přednášky v Powerpointu či PDF by měly mít běžnou konferenční podobu; předpokládaná délka je 15 minut a poté bude následovat diskuze. Přednášky budou řazeny do tematických sekcí sklářské a keramické, které budou rozděleny na soutěžní a nesoutěžní.
Soutěž:
Tradičně budou pořádány dvě soutěžní sekce (sklářská a keramická) v ANGLICKÉM jazyce. Vítězové budou oceněni Silikátovou společností a Českou sklářskou společností.
Publikace:
Zájemci mohou následně publikovat své příspěvky v časopise Sklář a keramik (recenzovaný neimpaktovaný časopis).
Dear colleagues,
we would like to invite you to the 27th annual postgraduate conference
Inorganic non-metallic materials 2022
When: 9th - 10th February 2022
Where: online through MS TEAMS (connect through link HERE).
If you experience any problems with the connection, please contact kocija@vscht.cz.
The conference is free for all participants.
CONFERENCE PROGRAM
Presentations:
The conference will be held in English, Czech and Slovak. The presentations in the usual conference form should be in Powerpoint or PDF; the estimated length is 15 minutes, followed by discussion. The presentations will be divided thematically into glass and ceramic sections.
Competition:
Two competition sections will be held (glass and ceramic) in English. The winners will be awarded by the Czech Ceramic Society and Czech Glass Society.

V loňském roce jsme se rozloučili se třemi významnými osobnostmi spojenými s Ústavem skla a keramiky. Na Doc. Ing. Jaroslava Kutzendörfera, CSc., Ing. Jindřicha Bláhu, CSc. a Ing. Jiřího Götze DrSc. vzpomíná Ing. Karel Lang, CSc. Převzato z časopisu Silikát .
![]() |
![]() |
Vážené studentky, vážení studenti,
rád bych Vás informoval o možnosti získání stipendií Ústavu skla a keramiky z darů, poskytnutých Českou sklářskou společností a průmyslovými partnery. Jedná se hlavně o stipendia určená pro studenty, kteří se nyní zapisují do 3. ročníku FCHT, a kteří se rozhodli vypracovat svoji bakalářskou práci na Ústavu skla a keramiky (ústav 107) nebo v Laboratoři anorganických materiálů (pracoviště 141). Stipendia jsou zaměřena především na programy Chemie a technologie materiálů a Biomateriály pro medicínské využití, podporu mohou ovšem získat i studenti dalších programů (např. Syntéza a výroba léčiv, Technologie konzervování-restaurování objektů kulturního dědictví…).
Přihlášky do konkursu na zmíněná stipendia ÚSK je možné podat na sekretariát ústavu (m.č. 09, budova A přízemí vpravo od hlavního vchodu) do zápisu do konce září. Stipendia ve výši 2500,- až 5000,- Kč budou vyplacena vybraným posluchačům jednorázově, po splnění podmínek pro zápis do zimního semestru 3. ročníku.
Ti z Vás, kteří mají zájem o práci v laboratoři již během druhého či dokonce prvního ročníku jako studentské vědecké síly (SVS) mohou rovněž získat stipendium, které se vyplácí vždy na konci příslušného semestru a podle objemu práce činí tři až čtyři tisíce korun.
Žádost o stipendium musí obsahovat:
- jméno uchazeče
- adresu trvalého bydliště
- obor studia, ročník
- téma vybrané bc. práce resp. práce v rámci SVS
- v případě práce SVS potvrzení vedoucího práce
Pokud budete mít dotazy ke stipendiím či možným tématům práce, rád Vám je zodpovím. Najdete mne v budově A, m.č. 09.
Těším se na shledanou na Ústavu skla a keramiky,
prof. Ing. Aleš Helebrant, CSc. v.r.
vedoucí ústavu

Ing. Soňa Hříbalová byla oceněna cenou Hans-Waltera Hennickeho za první místo na stejnojmenné soutěži pořádané Německou keramickou společností v rámci 96. výročního setkání Německé keramické společnosti – konference Keramik / Ceramics 2021.
Cenu získala za přednášku s názvem „Light scattering and optical properties of transparent ceramics“, což je téma, na kterém pracuje pod vedením prof. Dr. Williho Pabsta.
Více informací zde.



S některými projevy koroze skel se dokonce může potkat každý, kdo má doma myčku nádobí! O co se jedná a jak taková koroze vypadá? Vysvětlení i informace o dalším výzkumu na Ústavu skla a keramiky (FCHT) se dozvíte od Ing. Karolíny Pánové. Zajímá vás takové téma? Korozí skla se zabývá hned několik výzkumných skupin tohoto ústavu, tak pojďte bádat k nám!

Organizace spojených národů schválila rok 2022 jako Mezinárodní rok skla.
Mezinárodní sklářská komise (ICG), Společenství sklářských asociací (CGA) a ICOM-Glass propagují rok 2022 jako Mezinárodní rok skla, aby zdůraznily jeho vědeckou, ekonomickou a kulturní roli. Sklo podporuje mnoho životně důležitých technologií či je dokonce jejich základem, usnadňuje udržitelný rozvoj a obohacuje naše životy, ale často zůstává nepovšimnuto.
V rámci mezinárodního roku skla 2022 bude po celém světě probíhat řada aktivit ukazujících všechny zmíněné role skla jako uměleckého, historického ale i vysoce moderního materiálu. Budou se konat vědecké a technologické kongresy a semináře, průmyslové veletrhy, umělecké a historické výstavy.
Aktivně se účastní i Česká republika, která spolu se Slovenskem prostřednictvím České sklářské společnosti a Slovenské sklářské společnosti koordinuje aktivity ve střední a jihovýchodní Evropě. Celý sklářský rok je orámován únorovou zahajovací konferencí v Ženevě a prosincovou závěrečnou konferencí v Tokiu. Hlavním vědeckým setkáním bude 26. mezinárodní sklářský kongres v Berlíně. Je plánováno i vydání řady speciálních čísel odborných sklářských časopisů, věnovaných roku skla. Při příležitosti roku skla bude vydána kniha Welcome to the Age of Glass.
Informace o roku skla s nejvýznamnějšími akcemi je možné nalézt na www.iyog2022.org. Podrobný, průběžně doplňovaný kalendář akcí ve střední a jihovýchodní Evropě pak na https://askpcr.cz/aktivity/rok-skla-2022.

Dne 2. 12. 2021 proběhla na Ústavu skla a keramiky Studentská vědecká konference.
Sborník a momentky z letošní SVK lze stáhnout zde.
Děkujeme studentům a sponzorům za další úspěšný ročník.
Zahraniční vzdělávací programy pro zaměstnance a studenty si kladou za cíl zvýšit pedagogickou a vědeckou kvalifikaci a dovednosti. Tyto stáže podporují jak navazování cenných mezinárodních spoluprací s univerzitami a výzkumnými centry, upevnění znalostí cizího jazyka, tak sociální začleňování v cizích zemích. Zahraničními mobilitami dochází k získání nenahraditelných osobních zkušeností, poznávání nových lidí a kultury dané země. Pobyt v zahraničí může trvat od několika dnů až po jeden rok.

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi.
I my se Noci vědců tradičně účastníme!

VědaFest je největší venkovní (v roce 2020 online) populárně naučná akce v ČR, a je společným projektem vysokých škol a akademických a volnočasových institucí již od roku 2011. Tématem letošního ročníku byl Digitální svět.
Ústav skla a keramiky se zapojil do programu v expozicích "Digitální pohled do světa materiálů" a "Památky a digitální technologie".

V Národním technickém muzeu proběhne od 27. 10. 2020 výstava ke 30. výročí Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR s podtitulem Sklo, keramika a porcelán od A do Z.
Ústav skla a keramiky VŠCHT Praha poskytl pro účely výstavy několik exponátů, které přibližují hlavní směry výzkumu.
Více informací naleznete na sil.vscht.cz/hothothot



